Placki ziemniaczane – pyszne i proste danie z ziemniaków. Któż z nas nigdy nie zajadał się świeżo usmażonymi plackami ziemniaczanymi, które dopiero zeszły z patelni naszej mamy lub babci? Ciężko dziś zapewne znaleźć osobę, która dopowiedziałaby, że nie lubi tego przepysznego i łatwego w przygotowaniu dania. Liczba ich wariantów i przepisów wyewoluowała na całym świecie przez setki lat w tysiącach, a i na polskim stole mają nie lada historię. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie „Jak zrobić idealne placki ziemniaczane?” to trafiłeś na właściwy artykuł.
Placki ziemniaczane – historia
Choć ziemniak pojawił się w europejskiej kulturze stosunkowo późno to po odkryciu jego kulinarnych właściwości zaczął rozprzestrzeniać się błyskawicznie po stołach biesiadnych. Pierwotny, XVII wieczny przepis na placki ziemniaczane był jedynie mieszaniną startych ziemniaków, cebuli, mąki, jaj oraz przypraw. Było to typowo chłopskie jadło, serwowane w klasyczny sposób z dodatkiem skwarków czy kwaśnej śmietany. Z czasem i możnowładcy zaczęli doceniać nowy wynalazek, gdy nadworni kucharze wpadli na pomysł by połączyć placki ziemniaczane z gulaszem. Od tego właśnie momentu można powiedzieć, że zajadali się nimi wszyscy bez względu na stan posiadania czy przynależność do klasy społecznej.
Właściwości placków ziemniaczanych
Choć ciężko zakwalifikować placki ziemniaczane do dań zalecanych w diecie odchudzającej to na pewno możemy wykazać szereg innych właściwości które powodują, że ich zjedzenie od czasu do czasu będzie wręcz wskazane. Po pierwsze ich czysto warzywny skład daje solidny zastrzyk witamin z grupy B12, B6 czy D. Bez tłustych i ciężkich dodatków stanowią one świetną, sycącą przekąskę którą można przygotować w dosłownie kilka minut. Przeciętna porcja placków ziemniaczanych zawiera około 270 kcal, zatem na pewno stanowią lepszą alternatywę dla pączka, nawet posypane niewielką ilością cukru. Oczywistym atutem placków ziemniaczanych jest ich uniwersalność – udadzą się na pewno mniej zdolnym kucharzom, a dla tych bardziej kreatywnych mogą stanowić bazę do kreatywnego tworzenia nowych przepisów.
Placki ziemniaczane – przepis
Jeśli już naszła Cię ochota na usmażenie swojej porcji placków to teraz zastanówmy się jak zrobić puszyste placki ziemniaczane? Kluczową rolę odegra tutaj dobór samych ziemniaków, które muszą być bogate w skrobię – najlepiej sprawdzą się ziemniaki typu B i C. Samo wykonanie jest szybkie i nie będzie stanowić większego problemu, nawet dla kuchennych pionierów.
Przepis krok po kroku
Zacznijmy od zebrania składników:
- ½ kilograma ziemniaków typu B lub C
- ½ cebuli żółtej
- ¾ łyżki mąki pszennej
- 2 jaja
- łyżeczka soli oraz pieprzu
- olej roślinny do smażenia
Przygotowanie:
- Obrane ziemniaki ścieramy na tarce na grubych oczkach.
- Do miski z ziemniakami dodajemy drobno posiekaną cebulę oraz resztę składników.
- Całość bardzo dokładnie mieszamy aż do uzyskania jednolitej konsystencji.
- Na głębokiej patelni rozgrzewamy około 200ml oleju i nakładamy po 1 pełnej łyżce stołowej masy ziemniaczanej.
- Każdy placek obsmażamy z obu stron do uzyskania złotego koloru, a następnie odsączamy na ręczniku papierowym i viola! Nasza porcja placuszków jest gotowa.
Placki ziemniaczane – jak podawać?
Najbardziej oczywistą formą podawania placków ziemniaczanych w polskiej kuchni jest forma placka po węgiersku, czyli innymi słowy placki ziemniaczane z gulaszem. Możemy także urozmaicić nasz przepis i wykonać placki ziemniaczane z cukinią – w takim wypadku do startych ziemniaków musimy dodać jedną startą cukinię oraz zwiększyć ilość mąki do 1,5 łyżki. Dla osób chcących wykonać wersję fitness polecamy placki ziemniaczane z piekarnika, które piecze się w formach od muffinek. Ilość wariantów jest wręcz nieograniczona więc każdy ziemniakolub znajdzie tu coś dla siebie, choć prostota placka z kwaśną śmietaną jest nie do przecenienia.