Kuchnia zero waste – zasady, które warto znać

24 września, 2022

Czym właściwie jest kuchnia zero waste? Na czym polega zasada zero waste? Obejmuje ona szereg działań mających na celu ograniczenie powstawania odpadów. Wynika ona z potrzeby ochrony środowiska, w którym żyjemy. Niepokojące zmiany na skutek ingerencji człowieka tj. niezdrowa żywność, zanieczyszczone powietrze oraz woda, hałdy śmieci, uświadomiły nam, że musimy zmienić nasze nawyki. W przeciwnym razie za kilka lat lub dekad życie na naszej planecie stanie się trudne, a wręcz niemożliwe. 

Co to jest kuchnia zero waste?

Kuchnia zero waste to dążenie do ograniczenia powstawania odpadów podczas przygotowywania posiłków. Zgodnie z tą zasadą nie marnujemy także jedzenia, które nam zostało. Może to się tyczyć pozostałości wywaru, mięsa lub warzyw czy też suchego pieczywa. Ratując w sklepach żywność, która nie nadaje się do sprzedaży, również postępujemy zgodnie z ideą zero waste. Kuchnia zero waste po polsku to zero odpadów oraz marnowania żywności.

Gdy układamy jadłospis, zero waste staje się znacznie prostsze. Wiemy wówczas, co zjemy każdego dnia. Najlepiej ustalać jadłospis na cały tydzień i sporządzić listę zakupów, której będziemy się trzymać. W ten sposób zadbamy o nasze środowisko. Zrozumiemy również, że jedzenie zero waste to także oszczędność pieniędzy. Możemy zorientować się, czy w naszej okolicy znajdują się sklepy, które nie wyrzucają sfatygowanej żywności. Coraz częściej możemy uratować jedzenie kupując je nawet za 1/3 ceny.

Jedzenie zero waste – 7 kroków, jak zacząć

Jak gotować zero waste? Żyjąc zgodnie z ideologią zero waste żywność ratujemy na kolejnych etapach:

  1. Robiąc zakupy z listą zakupów (kupujemy wówczas odpowiednią ilość produktów).
  2. Ratując jedzenie w sklepie przed wyrzuceniem np. za pomocą aplikacji Too Good To Go.
  3. Przechowując odpowiednio produkty spożywcze: pojemniki, woskowijki, suszenie, mrożenie.
  4. Podczas przygotowywania posiłków: wykorzystujemy również obierki, kości oraz ścięgna np. na wywar lub jako bazę do sosów.
  5. Nakładamy na talerz małe porcje. Dokładamy, gdy jesteśmy głodni. Dzięki temu nie marnujemy jedzenia.
  6. Resztki potraw przechowujemy i robimy z nich dania zero waste. Inspiracje możemy czerpać z blogów kulinarnych oraz lifestyle.
  7. Zarażamy ideą zero waste innych.

Jeśli interesuje nas kuchnia zero waste, książki kulinarne dostępne na rynku coraz częściej zawierają przepisy zero waste.

Kuchnia zero waste

Co można zrobić z resztek jedzenia?

Co można zrobić z resztek warzyw, mięsa oraz suchego pieczywa?

  1. Surowe warzywa możemy wykorzystać do zrobienia zupy warzywnej, zupy krem, bazy na sos.
  2. Pozostałości podczas przygotowywania posiłków tj. łodyżki ziół, kaczany kapusty, trzonki kalafiora czy brokułów, miękkie pomidory lub końcówki pomidorów ze śniadania możemy mrozić. Gdy uzbieramy ich pokaźną ilość wystarczy je udusić, dodać odrobinę przecieru pomidorowego oraz przypraw i mamy przepyszny sos warzywny – idealny do makaronu lub ryżu.
  3. Z resztek gotowanych warzyw możemy zrobić różnego rodzaju sałatki, pasztet (z dodatkiem resztek mięsa lub roślin strączkowych), krokiety warzywno-ziemniaczane.
  4. Z resztek ziemniaków możemy zrobić sałatkę ziemniaczaną ze szczypiorkiem, octem oraz oliwą, kopytka lub pierogi.
  5. Przekąski zero waste na słodko oraz słono zrobimy ze starego pieczywa np. tosty francuskie wytrwane lub z sosem waniliowym (w smaku przypominają kartacze).
  6. Ze starego pieczywa możemy zrobić także przepyszne ciasta, zapiekanki na słodko oraz słono, a także zupę chlebową wytrawną lub z owocami.

Jeśli interesuje nas kuchnia zero waste, przepisy dostępne w Internecie oraz książkach kulinarnych są bardzo przydatne. Najczęściej wystarczy je lekko zmodyfikować sprawdzając, co mamy w lodówce.

Kuchnia zero waste – zbiór najważniejszych zasad

  • gotuj w domu od podstaw, używając pełnowartościowych pokarmów
  • unikaj przetworzonej i pakowanej żywności
  •  kupuj na rynkach rolnych i w lokalnych sklepach
  • kompostuj wszystkie resztki jedzenia
  • unikaj jednorazowych tworzyw sztucznych

Zatem kuchnia zero waste to miejsce, w którym nie marnuje się żywności, a wszystko jest ponownie wykorzystywane lub poddawane recyklingowi. W kuchni zero waste wszystko ma swój cel i nic nie jest wyrzucane. Kuchnia zero waste to miejsce harmonii, gdzie każde działanie podejmowane jest z troską i uwzględnieniem środowiska.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Your custom text © Copyright 2024. All rights reserved.
Close