Domowe frytki wydają się być prostą przekąską, jednak by wyszły idealne należy trzymać się kilku zasad. Jak zrobić dobre frytki w domu? Odpowiedzi na to pytanie jest tak dużo jak dużo jest gustów. Choć bazą jest oczywiście pokrojony w słupki ziemniak to sposoby smażenia, przyprawiania, dobierania dodatków czy serwowania są stale rozwijane i nie sposób za nimi nadążyć.
Domowe frytki – zacznijmy od początku czyli historia frytek
Nie jest tajemnicą, że frytki zostały wynalezione w XVIII wieku w Belgii, jak to tradycyjnie bywa, przez przypadek. Mieszkańcy nadrzecznych rejonów którzy zimą tęsknili za smażonymi małymi rybkami upodabniali do nich kształtem ziemniaki, które przygotowywali w taki sam sposób. W ten sposób narodziła się tradycja krojenia ziemniaka i smażenia go w głębokim tłuszczu. Natomiast kiedy w Polsce pojawiły się frytki? Prawdopodobnie już w XIX wieku, natomiast w książce kucharskiej z początku XX wieku są już wymienione jako „ziemniaki frit”.
Domowe frytki – właściwości frytek
Czy domowe frytki są zdrowsze? Jeśli przygotowujemy je w odpowiedni sposób i z odpowiedniego rodzaju ziemniaka to można jednoznacznie stwierdzić, że są wielokrotnie lepsze od frytek serwowanych w fast – foodach. Domowe frytki z piekarnika mogą zawierać jedynie 93 kcal na 100 g, gdzie taka sama ilość frytek restauracyjnych to niemal 312 kcal. Jako ziemniak zawierają natomiast witaminy z grupy B6, B12 i D, które są potrzebne zwłaszcza w prawidłowym funkcjonowaniu układu trawiennego.
Przepis na domowe frytki
Tutaj musimy zacząć od pytania jakie są rodzaje frytek? Podstawowy podział opiera się głownie na kształcie okrojonego ziemniaka, przy czym podstawowe to:
- proste
- karbowane
- belgijskie
- łódeczki
- zakręcone
- wedges
Ze względu na domową specyfikę przygotowywania skupmy się jednak na podziale na metody obróbki cieplnej.
Zaczynamy od zebrania składników tj. ziemniaków oraz oleju do smażenia. Ważny jest dobór rodzaju ziemniaka, gdzie przy frytkach najlepiej sprawdza się typ B, czyli ziemniak uniwersalny. Uzbrajamy się więc w:
- kilka obranych ziemniaków
- olej roślinny
- sól, wybrane przyprawy
- cukier, jeśli smażymy frytki na głębokim tłuszczu
Wykrawamy z ziemniaka słupki w dowolnym kształcie i w zależności od rodzaju obróbki postępujemy następująco:
Domowe frytki na oleju
Najbardziej rozpowszechniona metoda smażenia frytek to oczywiście wrzucenie ziemniaków do rozgrzanego tłuszczu. Przed tym procesem warto zanurzyć pokrojone ziemniaki w wodzie z rozmieszaną łyżką cukru, utworzy on wtedy naturalną barierę przed nasiąkaniem olejem. Osuszone ziemniaki wrzucamy potem do gorącego oleju, a jeśli chcemy zrobić domowe frytki belgijskie to smażymy frytki na dwa razy – raz w mniejszej temperaturze przez kilka minut i następnie w wyższej dokańczając cały proces. Usmażone frytki należy odsączyć z nadmiaru oleju by nie zakłócał walorów smakowych.
Domowe frytki z piekarnika
Pokrojone ziemniaki możemy również wrzucić do rozgrzanego piekarnika. Na blaszkę wyłożoną papierem układamy przyszłe frytki, kropimy je olejem i pieczemy około 20 – 25 minut w temperaturze 180 stopni C. W trakcie pieczenia można je przerzucić kilkukrotnie by każda frytka była dokładnie opieczona. Taki rodzaj przygotowania będzie lepszy jeśli ktoś zastanawia się jak zrobić chrupiące frytki w domu.
Domowe frytki z patelni
Jeśli chcemy jeść nieco zdrowiej ale tęsknimy za posmakiem frytek z oleju to jest na to pewne rozwiązanie. Możemy pokroić ziemniaka w cienkie paski i usmażyć na patelni bez konieczności zanurzania go w głębokim tłuszczu. Ziemniak w wysokiej temperaturze usmaży się szybko i nie zdąży wchłonąć na tyle oleju by trafił on następnie do naszego organizmu.
Dodatki frytkowe
Po usmażeniu bądź upieczeniu domowe frytki możemy zaserwować jako samodzielne danie lub dodatek do dania głównego. W obu przypadkach warto zastanowić się jakie przyprawy do domowych frytek będą najlepsze? To już zależy od osobistych preferencji, choć klasyczna sól w połączeniu ze słodką papryką lub papryką wędzoną daje znakomite rezultaty smakowe. Możemy również pomyśleć jaki sos do domowych frytek będzie najbardziej nam odpowiadał? Klasyczny ketchup, czosnkowy lub pikantny to absolutne podstawy każdego frytkożercy. Jeśli już posiadacie swoją porcję to pozostaje jedynie życzyć smacznego!