Gotuję – nie marnuję, czyli co zrobić z ziemniaków?

25 września, 2022

Zastanawiasz się co zrobić z ziemniaków? Zapraszamy do skorzystania z naszych porad. 

Ilekroć organizujemy duży, niedzielny obiad tyle razy obieramy i gotujemy kilka ziemniaków więcej „na wszelki wypadek”. Niestety w znacznej mierze niewykorzystane lądują w koszu na śmieci, a przecież tak być nie musi. Wiele osób zadaje sobie pytanie – co można zrobić z ugotowanych ziemniaków? Ilość przepisów i metod jest tak ogromna, że powstają na ten temat osobne książki, my zaś skupmy się na najważniejszych z nich odpowiadając na palące ludzkość pytanie – co zrobić z ziemniaków z poprzedniego dnia?

Co zrobić z ziemniaków – kuchnia zero waste 

Kuchnia zero waste jest kategorią gotowania, w której wykorzystuje się resztki oraz pozostałości jedzenia. Temat niemarnowania żywności stał się ogólnoświatowym problemem i wiele osób wierzy, że to właśnie odpowiedzialne gotowanie może być jego rozwiązaniem. My także możemy dołożyć swoją cegiełkę i spróbować dołączyć do tego trendu, który w istocie przysłuży się zarówno społeczeństwu jak i naszemu portfelowi. Skupiając się na tematyce ziemniaczanej zastanówmy się co zrobić z ziemniaków zero waste.

Co można zrobić na szybko z ziemniaków – dania ziemniaczane

Jakie potrawy robimy z ziemniaków? Pierwszym co przychodzi do głowy jest zapiekanka ziemniaczana lub kotlety z ziemniaków. Dania te charakteryzują się prostotą i szybkim czasem wykonania oraz niewielką ilością wymaganych składników. Po sytym obiedzie w poprzedniego dnia mogą stanowić doskonałą alternatywę dla naszego żołądka by zjeść coś pożywnego ale także bogatego w witaminy. No i dodatkowym plusem jest brak potrzeby długiego przebywania w kuchni.

Co można zrobić z surowego ziemniaka – gdy już obraliśmy za dużo

Może się także zdarzyć, że jeszcze przed ugotowaniem zauważymy iż zapędziliśmy się w obieraniu ziemniaków. W takim wypadku najlepiej odłożyć surowe ziemniaki do miski z wodą i wstawić je do lodówki, gdzie będą mogły wytrzymać nawet kilka dni. Jeśli jednak brakuje nam miejsca lub na drugi dzień poczujemy ziemniaczany głód najszybszą metodą na surowe ziemniaki będzie usmażenie własnych placków ziemniaczanych. Jeśli jednak nasza impreza się przeciągnie warto pokusić się o wykonanie najsłynniejszej przekąski z ziemniaków, czyli chipsów.

co zrobic z ziemniakow

Chipsy ziemniaczane, czyli coś z ziemniaków na szybko

Chipsy są nie lada przekąską, których historia sięga głębiej niż można by się spodziewać bowiem już XIX wieku. Amerykański kucharz zdenerwowany na awanturującego się o grubość ziemniaków klienta pokroił je tak cienko, że zupełnym przypadkiem odmienił losy przekąskowego świata. Jeśli dysponujemy chwilą wolnego czasu, apetytem i kilkoma składnikami możemy łatwo powtórzyć ten wyczyn.

Chipsy – przepis krok po kroku

Jedyne składniki jakich potrzebujemy to:

  • kilka obranych, surowych ziemniaków
  • olej roślinny do smażenia
  • sól, wybrane przyprawy

Przygotowanie:

  1. Dysponując płaską tarką lub bardzo ostrym nożem kroimy ziemniaki w jak najcieńsze plastry
  2. Rozgrzewamy olej w głębokiej patelni
  3. Rzucamy surowe chipsy i wyławiamy je sitem dosłownie po kilku sekundach
  4. Posypujemy solą oraz przyprawami

W ten oto sposób jesteśmy w stanie zaoszczędzić ładną sumę pieniędzy, a smak przygotowanej własnoręcznie przekąski jest nieporównywalnie lepszy.

Co można zrobić z tłuczonych ziemniaków?

Jeśli zaserwowaliśmy gościom już potłuczone ziemniaki to tym bardziej nie skazujmy ich na wysypisko, gdyż stanowią idealną bazę do następnego, większego obiadu. Z tłuczonych ziemniaków możemy zrobić kopytka, kluski śląskie lub bardziej egzotyczne gnocchi. Ponieważ musimy je jakoś przechować zalecane jest mrożenie ziemniaczków w worku próżniowym lub pojemniku – w takim wypadku nie stracą swych kulinarnych właściwości.

Co zrobić z ziemniaków?

Jak widać jedynym co nas w tym wypadku ogranicza to nasza własna wyobraźnia. Ziemniaki, surowe, gotowane czy potłuczone stanowią świetną bazę do wielu dań głównych oraz przekąsek więc warto je zachować, a przyjemność z własnego wkładu w niemarnowanie żywności będzie dodatkowym atutem przygotowanego obiadu. Jeśli lubisz placki ziemniaczane, zapraszamy do skorzystania z naszego przepisu.

Smacznego!  🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Your custom text © Copyright 2024. All rights reserved.
Close